İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sorusu, ayak sağlığı için önemli detaylar içermektedir. Ayakkabı satın alırken hemen her zaman sadece güzel görünümüne dikkat ederiz. Ancak, gerçekte bundan çok daha önemli noktalar vardır. Ayakkabılar ayağınızın şekline uygun olmalı, tersi değil. Yani, yeni bir ayakkabı, uzunluk ve de genişlik açısından ayağa tam olarak uymalıdır. En önemlisi, ayak parmaklarınızın yeterli alana ihtiyacı vardır. Sıkı şekilde desteklenmesi gereken topuklar için durum farklıdır. Sıkı şekilde desteklenmiş topuklara sahip olmak, mükemmel uyumlu bir ayakkabı sağlamak için en önemli faktörlerden biridir.

Birçok kişi ayağa tam oturmayan ayakkabı satın aldığından, rahatsız olduğundan şikayet eder. Yapılan araştırmalara göre bir ülke nüfusunun neredeyse yüzde 60’ı ayağına tam oturmayan ayakkabılar alıyor. Bu inanılmaz yüksek bir rakam. Kadınlar daha küçük ayakkabılar almaya eğilimlidir. Erkekler ise daha büyük ayakkabılar almaya yatkındır. Bu noktada ayak numara ve şekline uygun ayakkabı seçimi çok önemlidir.

Beklentilerinizi yüksek tutun. Ayakkabılar, mümkün olduğunca yumuşak deriden yapılmalı ve ayaklarınıza üç noktada yeterli alan sağlamalıdır: yükseklik, genişlik ve uzunluk. Bir ayakkabı sürtünmeye başlar başlamaz, sizin için doğru ayakkabı olmadığını bilirsiniz. “Eskiyecek” veya “zamanla genişleyecek” gibi klasik kalıplara kanmayın. Bir çift ayakkabı hemen mükemmel uyum sağlamalıdır. Öyle değilse onları satın almamalısınız.

Ayakkabı Seçiminde Taban ve Diğer Kısımları Nasıl Olmalıdır?

Ayakkabı alırken acele etmeyin. Ayrıca ayakkabının içinde rahatsız edebilecek dikişler, çıkıntılar ya da sertleşmiş alanlar olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Birçok ayakkabı üreticisi, maliyetleri düşürmek için ayakkabılarını tam olarak astarlamaz, yani astar, örneğin görünmeyen alanda biter. Sonuç olarak; dikiş, çıkıntı ve kenarlar açığa çıkar. 

Esnek olan bir ayakkabı tabanı, ayakkabı seçiminin olmazsa olmazıdır. Ölçü ve genişlik doğru olduğunda, dikkatinizi deri yumuşaklığı ve esnek bir tabana çevirmelisiniz. Esnek, bükülebilme yeteneği anlamına gelir. Birçok insan taban esnekliği ile iç dolgu yumuşaklığını karıştırmaktadır. Bu nedenle ‘bükülme’ testi yapmalısınız. Ayakkabıyı bükmeyi denerseniz (yani topuk ve parmak bölgesini birbirine doğru yaklaştırırsanız) ve tabanlar da V şeklini alırsa, ayakkabılar iyi bir esnekliğe sahiptir anlamına gelmektedir.

Mümkün olduğunca düz seçimler yapmak da ayakkabı seçiminde önem taşır. Bir diğer tavsiyemiz ise anatomik ve ortopedik olarak mümkün olduğunca düz olan ayakkabılar satın almanızdır. Ayağın yuvarlanma hareketi ancak düz ayakkabılarda mümkün olduğunca doğal bir şekilde gerçekleşebilir. Çünkü ayağın kavisinde ve kemiklerde uygun olmayan ağırlık dağılımı yoktur. Yüksek topuklu ayakkabılar söz konusu olduğunda, bunları ölçülü olarak giyin. Bu ayakkabı stili ile günlük, rahat ayakkabılar arasında bir denge olması önemlidir.

Ayakkabı Seçiminde Başka Nelere Dikkat Etmeliyim?

Her iki ayakkabıyı da deneyin. Ayaklar genel anlamda hiçbir zaman aynı uzunluk ve de aynı genişlikte değildir. Sağ elini kullanan insanlar genellikle biraz daha büyük olan baskın bir sağ ayağa sahiptir. Bu solak insanlar için tam tersidir. Bu yüzden her zaman bir değil iki ayakkabıyı da birlikte denemelisiniz. Dahası: ayaklar yaşla birlikte uzar ve genişler. Sonuç olarak, ayakkabı numarası yaşla birlikte değişebilir. Bu yüzden ayakkabı alırken açık fikirli olmalısınız. Bir ayakkabı uyuyorsa, önceki ayakkabıdan bir numara daha büyük veya daha geniş olması önemli değildir. Önemli olan kendi ayağınızda nasıl hissettirdiğidir.

Günün saati de ayakkabı seçiminde önemlidir. Ayaklarınızın boyutu ve şekli günün saatine bağlı olarak değişir. Özellikle de şişliklerin oluşabileceği sıcak yaz günlerinde. Bu nedenle, akşamları ayakkabı satın almak ve ayaklarınızın biraz şişmesi için ayakkabıları denemeden önce bunu göz önünde bulundurmanız, daha iyi seçim yapmanızı sağlayabilir.

Deri kaplamaya dikkat edin. Ayakkabının sentetik bir malzemeden mi yoksa deriden mi yapıldığını göz ardı etmemelisiniz. İnsanlar her gün ayaklarından yaklaşık 0.1 cl ter salmaktadır. Bu nedenle ayakkabının nefes alabilir olması ve nemi emebilmesi zorunludur. Deri, ayırt edici malzeme ve özelliklerine sahip olan doğal bir üründür.

 

<

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın