İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bu Senenin Moda Rengi Hangisi?

“Bu senenin moda rengi hangisi” sorusu, moda takipçileri tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Hemen her yerde yılın moda rengi karşımıza çıkmaktadır. Bu senenin moda rengi ise mavi renginin deniz salyangozu tonu da olarak tanımlanan Very Peri olmuştur. Bu da demek oluyor ki bu senenin moda dünyasında ve akımlarında ilgili rengi çok daha sık bir şekilde göreceğiz. 

İlgili renk, sakinliğe ilham verici olarak tanımlanmıştır. Küresel renk otoriteleri tarafından bu tanımlama yapılsa da her bireyde hissettirdikleri farklı olacaktır. Pantone, bu senenin rengini, mevcut katalog içerisinde yer alan renklerden seçmek yerine yeni bir renk oluşturmaya tercih etti. Bu seneye atfedilen renk, aynı zamanda moda dünyası için de oldukça

Moda Rengi Nedir?

Moda rengini açıklamadan önce modanın ne olduğuna bakmamız gerekmektedir. Toplumda yaşam unsurlarına girmekte olan geçici yenilik anlamına gelen moda, çeşitli renklerle farklı anlamlara bürünebilmektedir. Örneğin; her moda akımında bir renk unsuru ön plana çıkmaktadır. Bu renklerle çeşitli stiller birleşerek modayı oluştururlar. “Bu senenin moda rengi hangisi” sorusundaki moda rengi de, bir sene geçerli olan veya yükselişte olan moda trendinde olarak kullanılan ağırlıklı renk olarak tanımlanabilmektedir.

Moda rengi, modayı takip eden kişiler tarafından sıklıkla araştırılmakta ve bu anlamda onlara ilham olmaktadır. Bunun sebebi, gelecekteki moda anlayışında en önemli unsur olan renk kombinasyonunu önceden öğrenerek ona uygun giyinmek. Bu, dikkat eden kişiler için çok önemlidir. Dolayısıyla ağırlıklı olarak modaya uygun giyinmek isteyen kişiler, bu unsurlara çok önem vermektedir. Her yıl, bir renk seçilerek moda dünyasında da etki edilmesi sağlanmaktadır. Böylece trendler belirlenir ve hemen herkes modaya ayak uydurur.

Moda dünyasında popüler olan birçok renk bulunmaktadır. Renkler genel olarak trend şeklinde ifade edilmektedir. Bu anlamda şimdiye kadar moda dünyasında ön plana çıkmış en önemli renk trendleri şunlardır;

  • Kadife Çiçeği Sarısı
  • Gökyüzü Mavisi
  • Kabak Turuncusu
  • Nane Yeşili
  • Tereyağı Kreması Rengi
  • Kiraz Kırmızısı
  • Sıcak Pembe

İlgili renkler, moda dünyası için oluşturulan trendlerde vazgeçilmez özelliklere sahiptir. Renk, bir kıyafetin ya da materyalin, ön plana çıkan ilk unsurlarından birisidir. Bu nedenle ilgili renklere hâkim olmak, buna uygun şekilde giyinmek, modaya uyum sağlamak açısından çok önemlidir. Moda dergilerinde bu bilgilere sıklıkla rastlayabilirsiniz. Ancak makalemizde de ilgili renk unsurlarının tamamına yer verilmiştir. Bu renklere uygun bir şekilde giyinerek modaya ayak uydurabilir ve çok daha şık görünebilirsiniz. Şıklığı yakalamak adına kaliteli ürünler giymek kadar modaya uygun kıyafetler giymek de çok önemlidir. Bunun için moda – renk trendlerini yakalamanız gerekmektedir. Renklerin tek olarak ne anlama geldiğini, kombinlerde ne anlama geldiğini bu şekilde öğrenebilir ve çok daha verimli bir kombinasyon oluşturabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.