İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

Herkesin cildi birbirinden farklı olduğu için cilt tipleri de aynı şekilde birbirinden farklıdır bu yüzden cilt tipi nasıl anlaşılır? Sorusu herkes tarafından merak edilen bir konudur. Yağlı cilt,  kuru cilt, karma cilt, normal ve hassas cilt gibi pek çok cilt tipi mevcuttur. Bu cilt tipleri belirlendikten sonra doğru bir bakım uygulamak gerekir. Cilt tipi, cildin görüntüsü ve dokusundan kolaylıkla anlaşılabilir.

Normal ciltlerde gözenekler daha küçük boyuttadır. Cilt genelde yumuşak ve pürüzsüz şekildedir.

Yağlı ciltlerde her zaman parlaklık vardır. Gözenekler genel olarak daha geniş şekildedir. Aynı zamanda zaman zaman sivilcelenme yaşanabilir.

Kuru ciltlerde gözenekler daha küçük olsa da ciltte her zaman mat ve sönük bir görüntü oluşur. Ayrıca cilt üzerinde zaman zaman kepeklenme olabilir.

Karma ciltlerde genellikle t bölgesi yağlı olurken diğer bölgelerin kuru olduğu gözlemlenir.

Hassas ciltler ise cilt bakımlarından sonra genellikle daha çabuk kızararak kaşınma yapabilir.

Cilt Tipine Göre Doğru Bakım Nasıl Yapılır?

Cilt tipi nasıl anlaşılır? Sorusundan sonra cilt tipine göre doğru bakım nasıl yapılır da önemli bir sorudur.. Doğru bakımı yapabilmek için temizleme jelleri ya da peeling alınırken içeriğine göre almak gerekir. İçeriği hangi cilt tipine uygunsa bu doğrultuda bir tercih yapılır. Ayrıca cilt temizliği yapıldıktan sonra özellikle kuru cilde sahip olan kişiler nemlendirici kullanarak bu dengeyi sağlayabilir. Gözenekleri açık ve yağlı cilde sahip olan kişilerde temizleme jelinden sonra tonik kullanarak bu gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayabilir. Hassas cilde sahip olan kişiler de yine içerik bakımından hassas ciltler için olan temizleme ürünlerini kullanmalıdır.

Cilt Tiplerine Göre Bakım Yapmak Neden Önemlidir?

Cilt tipine en uygun ve en doğru bakımı yapabilmek her zaman önemlidir. Cilt tipine göre yanlış bakım ürünü uygulandığında olumsuz bir reaksiyon gösterebilir. Alerjik reaksiyon oluşması ya da bunun dışında herhangi bir etki göstermemesi de ortaya çıkabilir. Yani kuru ciltler için veya yağlı ciltler için bakım ürünü uygulandığında doğru bakım ürünü değilse eğer yeterli ve doğru temizlik sağlanmaz. Bu sebepten dolayı cilt tipini net şekilde belirledikten Bu doğrultuda temizleme ürünleri almak gerekir.

Cilt Tipine Göre Hangi Ürünleri Kullanmak Gerekir?

Cilt tiplerine göre temizleme her zaman düzenli şekilde yapılmalıdır. Günde en azından bir kez cildi temizlemek tonik nemlendirici gibi ürünler kullanmak her zaman önem taşır. Cilt tipi hangi türde olursa olsun düzenli temizliğe ihtiyaç duyar. Ayrıca bütün cilt tiplerinde hem yazın hem kışın cildin tipine göre güneş kremi kullanılması da doğru olur. Böylelikle cildi bir yandan güneş ışınlarından ya da kimyasal etkilerden korumak mümkün olur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın