İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Güneş Işınlarından Korunmak İçin Öneriler Nelerdir?

UV İndeksi UV ışınlarının gücünü her gün tahmin eder. Bölgenizde UV indeksi 3 veya daha yüksekse, cildinizi güneşe çok fazla maruz kalmaktan koruyun. Ancak bu, cildinizi her zaman güneşten korumanız gerekmediği anlamına gelmemelidir. Güneş ışınlarından korunmak için öneriler, güneşe çıkmadan ve bu süreç içerisinde yapmanız gerekenleri içermektedir. 

Cildinizi güneşten nasıl korursunuz? Sorusunun ilk cevabı; gölge bir alan oluşturarak korunmaktır. Bir şemsiye, ağaç veya başka bir sığınak altında gölgede kalarak güneş hasarı riskinizi azaltabilirsiniz. Cildi tam anlamı ile korumak için yapılacak en iyi şey, dışarıda gölgedeyken bile güneş kremini kullanmaktır. Ve koruyucu giysiler giymek de buna destek olacak bir diğer önlemdir. Mümkün olduğunda, UV ışınlarından korunmayı sağlayabilecek uzun kollu gömlekler ve uzun pantolon ve etekler giyin. Bu tür kıyafetler kullanmak pratik değilse, bir tişört, plaj havlusu sarmayı deneyin. 

Sıkı dokunmuş olan kumaşlardan yapılan giysiler en iyi korumayı sağlamaktadır. Islak bir tişörtün kuru bir tişörtten çok çok daha az UV koruması sağlamasını da örnek gösterebiliriz.  Ve ayrıca daha koyu renkler de açık renklere kıyasla daha fazla koruma sağlayabilmektedir. Bazı kıyafetler, UV koruması sağladığından dolayı uluslararası standartlarda sertifikalandırılmıştır.

Güneş gözlüğü de güneşten korunmak için mükemmel bir yoldur. Güneş gözlükleri, gözleri UV ışınlarından korumaktadır.  Ve ayrıca katarakt riskini de azaltır. Ayrıca gözlerin etrafındaki hassas ve yüze göre çok daha ince yapıda olan cildi güneşe maruz kalmaktan korurlar. Hem UVA hem UVB ışınlarını engelleyen güneş gözlüklerinin, en iyi korumayı sağladığını söyleyebiliriz. Göz etrafını saran güneş gözlükleri en iyi sonucu verir. Çünkü UV ışınlarının yandan sızmasını engellerler.

Güneş Kreminin Önemi Nedir?

Güneş ışınlarından korunmak için öneriler nelerdir sorusu sorarsak, güneş kreminden bahsetmek şarttır. Geniş spektrumlu güneş kremi sürmek hem UVA hem de UVB ışınlarını engeller. Ve dışarı çıkmadan önce kullanmak gerekir. 15 veya daha yüksek SPF’ye sahiptir. 

Açıkta kalan tüm cilde ince bir tabaka sürmeyi unutmayın. Sırt gibi ulaşılması zor olan yerler için yardım almanız, atlamamanız gerekir. Ve unutmayın, güneş kremi en iyi diğer seçeneklerle birleştirildiğinde daha iyidir. Şapka, güneş gözlüğü gibi önlemler ile birlikte kullanacağınız güneş kremi, size çok daha fazla koruma sağlayacaktır.

6 aylık ya da daha küçük bebekler için bu kremler önerilmemektedir. Bebeklerin öğle saatlerinde güneşten uzak tutulması ve güneşte kalmaları gerekiyorsa koruyucu giysiler giydirilmesi önerilmektedir. 

Güneş Işınları İle Cilt Kanseri Arasında Bir İlişki Var Mı?

Dışarıda vakit geçirmek fiziksel olarak aktif olmanın, stresi azaltmanın ve D vitamini almanın harika bir yoludur. Ancak, özellikle öğle saatlerinde maruz kaldığımız güneş ışınları çok da masum değildir. Güneş ışınlarından korunmamak, plajlarda saatlerce güneşlenmek gibi yanlış alışkanlıklar, ne yazık ki cilt kanseri riskini arttırmaktadır. Cildinizi güneşten koruyarak cilt kanseri riskinizi artırmadan dışarıda çalışabilir ve eğlenebilirsiniz.

Çoğu cilt kanseri, ultraviyole (UV) adı verilen ışığa çok fazla maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır. UV ışınları güneş, solaryum ve bazı cihazlardan gelen görünmez bir radyasyon türüdür. UV ışınları, hasar olarak cilt hücrelerine zarar verebilmektedir.

UV ışınlarından korunma sadece yaz aylarında değil, tüm yıl boyunca çok önemlidir. UV ışınları bulutlu ve serin günlerde de size ulaşabilmektedir. Ve su, çimento, kum, kar gibi yüzeylerden yansır. UV ışınları, yaz saatine göre 10:00 ile 16:00 saatleri arasında (standart saat 9:00 ile 15:00) arasında en güçlü olma eğilimindedir.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın