İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kundalini Yoga Nedir? Nasıl Yapılır?

Kundalini yoga nedir nasıl yapılır sorusu, son zamanlarda oldukça popüler. Kundalini yoga, bilincin genişlemesini ve dönüşümünü sağlamaktadır. Ayrıca Kundalini enerjisini, çakralar aracılığı ile enerji merkezine ileten bilim ve sanat dalı olarak da ifade edilebilmektedir. Çakralar enerjisi adı, enerji merkezleri sayesinde yükselme ve uyanma ile uğraşmakta olan bir sanattır.

Kundalini, sarmal uyku yılanı olarak ifade edilir. Sembolik olarak Shakti adında psişik bir depo anlamına da gelmektedir. Bu sarmal omurga tabanında uyku halinde kalınır. Bir anlamda kundal kıvrılma olarak ifade edilebilir. Omurga bir kez çözüldüğünde, orta kanalca yükselişe geçilir. Bu şekilde uyanış başlamaktadır. Başın tepesinde tetikleme gerçekleşecektir. Üstün ruhsal durum bu şekilde ortaya çıkar. Bilinç tam anlamıyla, yani bütün fonksiyonlarıyla aktif hale geçer. Omurganın yükselişi sayesinde baş bölgesinde tetiklenmekte olan olay, çakranın açılması anlamına gelir. Çakra açıklığı ise zihindeki beliren çap uyanmasıdır. 

Kundalini Yoga içeriğinde birçok kavram bulunur. Uygulamaya başladığınız zaman bu kavramlarla karşılaştığınızda öğrenebilir ve bu yoga türünün bütün faydalarına erişebilirsiniz. Bu kavramlar aşağıdaki gibidir;

  • Prana Apana
  • Kriya
  • Asanalar
  • Mudra
  • Çakralar
  • Pranayama
  • Mantralar
  • Odak ve Meditasyon

Kundalini Yoga İçeriği Nedir?

Kundalini Yoga nedir nasıl yapılır sorusundan sonra içerik olarak ilgili yoga türünü incelemekte fayda var. Çakraların aktivasyonu, içerik olarak bu yoga türünde mevcuttur. Dengelenme açısından çakraların dengede kalmasını sağlar. Bu denge, Prana yani kozmik enerjinin Kundalini’yi nefes alma egzersizleri, yükselme egzersizleri ile hepsini yükselmeye zorlamaktadır. Üzerinde yaratmış olduğu baskı ile Apana ile karışıp birleşerek uygulama tamamlanır. İçinde Kriya isminde egzersiz setleri bulunmaktadır. Bu egzersiz setleri, aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Asana, Mudra, Mantra gibi kavramların bulunduğu bir yoga sistemi olarak da ifade edilebilmektedir. Asana, bizim duruş stilimizi, pozisyonumuzu belirlemektedir. Mudra, uygulama içeriğinde yer alan jestlerimizi ve mimiklerimizi ifade eder. Mantra kutsal sesleri ifade eder. Kundalini Yoga setleri, etkilerini arttırmak adına görselleştirme, yansıtım, odaklanılmamış dikkat özelliğini kullanmaktadır.

Kundalini Yoga Nasıl Yapılmalıdır?

Kundalini yoga yapmak isteyen bir birey, alıştırma ve meditasyonlarını belli bir sıraya göre yapmalıdır. Bireyin uygulama sırasında belirlemiş olduğu sıra ve kombinasyonlar, dikkatli bir şekilde yerleştirilerek hareket edilmelidir. Gerçekleştirilen sıralamaya uyularak kozmik bilinç ile düzenli bir birleştirme yapılmalıdır. Belirlenen sıralamalar düzenli olarak sıralanarak yapılmak zorundadır. 

Bu uygulamaya başlama kararı alan yoga öğrencisi kısa süre içerisinde vücudundaki enerjinin nasıl harekete geçtiğini hissedecektir. Vücudunda oluşan hareketlenmeyi hissetmede de ustalaşmış ve bilinçli bir birey olarak çakralarını açmaktadır. Ayrıca yeni başlayan uygulayıcılar gibi çakraları açmak, canlandırmak ya da uyandırmak için çabalamak zorunda kalınmayacaktır.  Enerjinizi yaymayı başarıyla tamamlayabilirsiniz. Bu andan itibaren kendinizi ya da başkalarını iyileştirmek adına akış durumunu serbest bırakmış olacaksınız. İçinizdeki enerji, evrensel bir oluşturucu halini alacaktır. 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın