İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rasta Saç Nedir,Nasıl Yapılır?

Rasta saç, 1980’li yıllardan beri bütün dünya genelinde moda haline gelen ve sıra dışı bir görünüm tercih edenler için oldukça ideal bir saç stilidir. Rasta saç nedir ve rasta saç nasıl yapılır sorusu günümüzde de oldukça sık bir şekilde sorulmaktadır. Rasta saçlar, son dönemde en popüler saç modellerinden birisi. Genel anlamda yaz tatiline çıkan ve yaz tatilinde saçlarını sık sık yıkamak istemeyen kişiler tarafından tercih edilen rasta saç modeli, dreadlock adıyla da bilinmektedir. Rasta, saçın zincirleme olarak bütünleşen ve bu teknikle yapılan burgulara verilen isimdir. Hippi tarzı ve özgür hissetmeyi seven kişilerin tercihi konumundadır. Saçlar tutamlara ayrılır ve profesyonel bir şekilde burgu görüntüsü verilir. Rasta saç modelini yaptıracak kişiler önceden iyice düşünmelidir. Çünkü saçın eski görünüme kavuşması mümkün değildir. Yani saçları kökünden kesmek ve kazımak gerekmektedir. Rasta saç modelini denemek için evde geçici olarak uygulayabilirsiniz.

Güzellik merkezlerinde yapılan rasta saçlar, profesyonel kişiler tarafından yapıldığı takdirde 6 – 10 ay gibi dayanıklılık süresi olmaktadır. 6 – 7 ay sonunda saç dipleriniz uzadığı takdirde bu uzayan kısma da rasta yaptırabilirsiniz. Yani önceden yaptırmış olduğunuz rasta içeren saça tekrar bir işlem yaptırmanız gerekmemektedir. Özetle bu saç modelini ömür boyu kullanabilirsiniz. 

  • Profesyonel olarak rasta yapımında saçlar ilk olarak belirli kalınlıkta tutamlara ayrılmaktadır. Petek şeklinde tutam tutam ayrılan saçlara türeltme işlemi ile devam edilmektedir. Tülertme işleminden sonra ise tığlama işlemine geçilmektedir. Bu aşamada saçlar tığ yardımıyla birbirine dolandırılmaktadır. Bu işlem yardımıyla saçlar daha hacimli ve kabarık görünmektedir.
  • Daha sıkı bir görünüm elde edilmek istendiğinde tığ yerine bal mumu kullanılmaktadır. Saçlar rasta için yeterince uzun değilse sentetik saçlar yardımıyla ekleme yapılabilmektedir.

Evde Geçici Rasta Saç Nasıl Yapılır?

Rasta saç nedir ve rasta saç nasıl yapılır sorusuna verilecek yanıttan sonra evde geçici rasta işlemini de anlatabiliriz. Rasta yaptırmak için cesaretiniz yerinde değilse, evde geçici olarak rasta yapabilirsiniz. Görünümü ile rasta saçı aratmayan evde geçici rasta saç modelini mutlaka denemeniz önerilmektedir. 

  • İlk olarak saçlarınızın bir yarısını öne, diğer yarısını arkaya doğru yatay olacak bir şekilde ayırın.
  • Daha sonra öne ayırdığınız saçlarınızı tutamlara ayırarak devam edin. Bu noktada kalın tutamlara ayırarak daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.
  • Bu tutamları jöle yardımıyla nemlendirin. Tıpkı avuçlarınızla ateş yakıyormuşçasına saçlarınızı birbirine sürtün. Böylece saçlarınızın iç içe geçmesini, dolanmasını sağlayabilirsiniz. Jöle yerine saç şekillendirici köpük de kullanabilirsiniz. Tüm tutamlara bu işlemi yaptıktan sonra saçlarınızı saç spreyi ile sabitleyin.

Yapımı son derece basit olan bu saç modelini evde bu şekilde deneyebilirsiniz. Rastanın gerçekten yakışıp yakışmadığını bu şekilde test edebilirsiniz. 

Rasta Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Rasta saçlarda yaygın olarak kepeklenme ve yağlanma problemleri görülmektedir. Bu iki riskli duruma karşı önlem almanız gerekir. Bu sayede saçlarınızın ilk günkü gibi kusursuz görünmesini sağlayabilirsiniz. Rasta saç yapımı bittikten sonraki ilk 1 ay boyunca saçlarınızı yıkamamanız gerekmektedir. Aynı zamanda saçların su ile temasını kesmeniz gerekmektedir. Bu nedenle mümkünse yaz aylarında değil de kış aylarında rasta saç yaptırmanız önerilmektedir. Saçlarınızı duş sonrasında bol su ile durulayınız. Bu şekilde kepeklenmeyi en aza indirgeyebilir, hatta önleyebilirsiniz. 

Saçlarınızı yıkarken şampuan ya da sabunun mutlaka kepeğe karşı olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Yukarıdaki talimatlara uyarak rasta saçınızın bakımını yapabilir ve ilk günkü görünümünde kalmasını sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın