İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Akrilik Kumaş Yazın Giyilir Mi?

Akrilik kumaş, sıcak tutma özelliği sayesinde çoğu zaman kış mevsiminde tercih edilmektedir. Bu nedenle “akrilik kumaş yazın giyilir mi” sorusuna, hayır şeklinde yanıt verebiliriz. Akrilik kumaş, sıcak suda belli derecelerde yıkandığında çekme ihtimali olan bir kumaştır. Bundan dolayı bu kumaş türü her zaman için ılık su ile yıkanmalıdır. Akrilik kumaş, soğukta yıkandığı takdirde sertleşebilir. Sıcakta yıkanırsa başka elbiselere zarar verebilir. Ilık suda yıkanması gerekliliğinin sebebi budur.

Akrilik kumaşlar kendilerine has bir şekilde özellik taşır. Yün gibi değildir ancak yün kadar sıcak tutabilir. Yün elyaf ile görünüm açısından birbirine benzerlik taşır. Yapı itibariyle çok kolay yanabilir. Bu nedenle çok dikkatli olunmalıdır. Esneme özelliği sayesinde rahatlık sağlar. Bu yüzden rahat giyim tercih edenler için idealdir.

Akrilik Kumaş Nedir?

Akrilik kumaş yazın giyilir mi sorusundan sonra akrilik kumaş nedir sorusu yanıtına geçebiliriz. Akrilik kumaşlar, akrilonitrit ismi verilen sentetik özelliklere sahip polimerden yapılmaktadır. Akrilik, bazı kömür ya da petrol bazlı kimyasalların çeşitli reaksiyonlar sonucunda üretilen sentetik baza sahip bir elyaftır. 

Akrilik kumaşlar, nem yönünden sağlıksızdır. Sağlıksızlıktan kasıt, nemi emen bir yapıda değildir ve hava almayan kumaş çeşitlerindendir. Bu nedenle giyim konusunda mutlaka dikkat edilmelidir. Akrilik kumaşın kendine has özellikleri bulunur. Atletik ekipmanların yapımında yoğun olarak akrilik kullanılmaktadır. Atletik pantolon ve eşofman tarzlarında ve diğer kullanım alanlarında tercih edilmektedir. Kullanımı oldukça yaygındır ve ev ürünlerinden kıyafet – giyim tarzlarına kadar türlü alanlarda kullanılmaktadır. Son zamanlarda çorap – süveter gibi örgü ürünlerinde de yoğun olarak kullanılmaktadır.

Akrilik kumaş tercih edilecekse mutlaka kalite bazlı bir inceleme yapılmalıdır. Nemi emmeyen yapısı sayesinde özellikle kış aylarında oldukça dikkatli olunmalıdır. İlgili kumaş, hava alan bir yapıda değildir. Bu nedenle eper akrilik kumaşa sahip bir kazak seçimi yapacaksanız, içerisine mutlaka pamuklu kumaştan yapılan bir t-shirt ya da benzeri bir parça giyin. Yapılacak olan tercih – seçim işlemlerinde mutlaka özellik bakımından inceleme yapılmalıdır.

Akrilik Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Yün görünümü ya da pamuklu görünümü çok rahat bir şekilde verir. Bu da görünüm açısından oldukça geniş tercihlerin sunulmasını sağlar. Eğer diğer kriterleri dikkate almadan sadece görünüme önem veriyorsanız, akrilik sizin için doğru bir seçim olabilir.
  • Akrilik kumaş uzun zamanlı bir yapıdadır. Uzun ömürlü olması ve bunu ekonomik bir şekilde sağlıyor olması, onu tercih sebebi yapabilir.
  • Şeklini kolay bir şekilde korur. Yıkaması da kolaydır. Bu da temizliğinin kolay bir şekilde yapılacağını ifade eder ki tercih sebeplerinden birisidir.
  • Kimyasal ya da yağ gibi olumsuzluklara karşı duyarlı ve dayanıklıdır. Kolay yıpranmaz ve uzun ömürlü olarak kullanabilirsiniz.
  • Akrilik kumaş, güneş ışığından kolay etkilenmez. Güneş ışığına karşı dayanıklıdır.
  • Akrilik iplikler, parlak renklerle kolay bir şekilde boyanabilir. Bu da tarz değişikliğini ya da tarz oluşturma işlemlerini kolaylaştırır.

Yorumlar kapatıldı.