İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avangart Giyim Nasıl Olur?

Avangart giyim tarzı, şekil olarak alışılmadık figürler, parlaklık ve beklenilmeyen aksesuarların kullanılmasıyla karakterize edilmiş ve bu şekilde geliştirilen bir giyim tarzıdır. Kelime anlamı olarak yenilikçiliği ifade etmektedir. Yenilikçilik politikada, deneysel olma anlamı ise kişisel bazda daha fazla anlam kazanmaktadır. Sanatsal olarak, yani moda terimine en yakın ifadesiyle farklılığı ifade etmektedir. 

“Avangart giyim nasıl olur” şeklinde sorulacak soruya şu şekilde yanıt verilebilmektedir. Avangart giyim, yeni bir giysi tasarlarken kumaştan farklı materyallerin kullanılmasıyla oluşturulmaktadır. Örneğin kumaş yerine sadece taşlardan bir elbise tasarlanırsa, bu avangart giyime uygun olacaktır. Ancak giyim sektörü içerisinde gerçekleşen tüm avangart modeller, günlük yaşama uygun şekilde tasarlanmaktadır.

Avangart Giyim Tarzının Farklılıkları Nelerdir?

Avangart giyim nasıl olur” şeklinde sorulacak soruya yanıt verdikten sonra, avangart giyimin farklılıklarına da değinmek gerekir. Bu noktada farklı özellikler olarak aşağıdaki maddeleri sıralayabiliriz;

  • Giyim ve moda dünyasına dair belirlenmiş kurallar yıkılarak, avangart akımı sayesinde farklılık getirilmiştir. Bakış açısındaki yenilik, kelime anlamı olarak uygunken, farklılık da sanatsal anlamda uygunluk sağlamaktadır. Dolayısıyla avangart giyim, belli kuralların dışına çıkılarak kendini göstermiştir diyebiliriz.
  • İlgili moda anlayışı, sıra dışı olarak da yorumlanabilmektedir. Kuşkusuz bunda giyilebilir aksesuarlardan kıyafet yapılması eylemi etki sahibidir. Bu nedenle beklenmeyen malzemeden yapılan kıyafetler, alışılagelmişin dışına çıkılarak tasarlanan giysiler bu farklılığı ortaya çıkarmıştır.
  • Avangart tarzı, ilk başta tam anlaşılamayabilir. Ancak onu farklı yorumlayabilenler ve farklı bakış açısına sahip olanlar doğru bir şekilde anlayabilecektir. Bu nedenle sıra dışı olmak ve alışılmışın dışına çıkmak, avangart tarzın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. 

Görüldüğü üzere avangart tarzda bir dizi özellik yer almaktadır. Olağandışı malzemelerin, materyallerin, dokuların, çizgilerin, şekillerin ve renklerin kullanılmasıyla elde edilen kombinasyon, asimetri ve hacim sahibi geometrik şekillerle bu tarzı ön plana çıkarmaktadır. 

Avangart Tarzı Oluşturmak

  • Avangart kıyafetler ya da giysiler, soyut sanatsal akımlar sayesinde ortaya çıkmıştır. Sanat akımlarının soyut halinden etkilenerek ortaya çıkan bu tarz, farklılığı ön plana çıkarmıştır.
  • Renkler ve formlar, bu tarzda farklılığa boyut atlatmak için ve çeşitlilik sağlamak için çok önemlidir. Dolayısıyla renk kombinasyonu, asimetri ve diğer özelliklere mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Avangart tarz denildiğinde dünyada akla gelen ilk ünlü Lady Gaga olmaktadır. Dolayısıyla bu tarzı benimsemek istiyorsanız, incelemeniz ve takibe almanız gereken kişi Lady Gaga’dır. 
  • Avangart tarz yaratılırken, belirli bir sınır bulunmamaktadır. Yani kullanılacak malzeme konusunda tasarımcı, sanatsal ruhunu olması gerektiği gibi, yani serbest bırakmalıdır. Deri, metal, plastik, taş, gazete, kâğıt vb. ürünlerden bir araya getirdikleri unsurlarla hemen her türlü tasarım yapılabilmektedir. 

Avangart tarz benimsenirken yukarıdaki maddelere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu maddeler ile birlikte yapılacak ufak değişikliklerle kendi tarzınızı yaratabilirsiniz ve ön plana çıkabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.