İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tayt Ne Zaman Moda Oldu?

Bazı kültürlerde, pantolonlar yüzyıllar boyunca kadınlar tarafından giyilen yaygın giysiler olmuştur. Çoğu toplumda kadınlar, iş yapmak veya spor yapmak için pantolon benzeri giysiler giyen bazı kadınlar hariç, genellikle uzun etek giyerlerdi. 19. yüzyılda pantolonu savunan bazı kadınlar varken, kadınlar için kabul edilebilir bir günlük giyim seçeneği olarak pantolonlar 20. yüzyılın ortalarına kadar gerçekten yakalanmadı. Ancak, daha konforlu ve bir çoğumuza göre çok daha şık olan taytlar da hayatımıza 1980’lerde girse de aslında ortaçağda ısı kaybını önlemek amacı ile erkekler tarafından giyilmeye başlamıştır. Bu sıcak tutması için giyilen taytlar, ne zaman böyle popüler hale geldi ve nasıl kombinler yapılır gelin birlikte bakalım.

Audrey hepburn ile sinema dünyasına adım atan siyah tayt ve sonrasında 70lerin sonunda patlama yapması, tayt ne zaman moda oldu sorusuna verilecek cevaplardan biridir. Aerobik ve gece hayatında kullanılan rengarenk disko taytlar, tozluklar, günümüze de aynı popülerlikte gelmiştir. Bu anlamda genel bir cevap verecek olursak tayt ne zaman moda oldu sorusuna 70’lerin sonu 80’lerin başı diyebiliriz.

Taytların Diğer Kıyafetlere Kıyasla Farkları ve Avantajları Nelerdir?

Diğer giysilerden farklı olarak, taytlar, ölçü birimi denyesinde veya kısaca den’de belirtilen malzeme kalınlıklarına göre uygun şekilde sınıflandırılır. Bu şekilde her mevsimde, ofiste veya bir gece dışarıda giymek için en iyi olanı da tayt kombinleridir. Taytlarda denye numarasını ve rengini seçerek, hangi şıklığa isterseniz ona uygun kombin yapabilirsiniz. 

Günümüzde çoğu insan mat taytları tercih ediyor çünkü özellikle doğal görünüyorlar. Bu modeller küçük kusurları gizlemek ve bacaklarınızın daha ince görünmesini sağlamak için en uygun olanıdır. Özellikle de koyu renklerde ise. Bacaklarınıza dikkat çekmedikleri için ofis kıyafetleri için de en iyi seçimdir. Spor yaparken de çok sık tercih edilir.

Tayt Kombin Önerileri Nelerdir?

Bacaklarınıza dikkat çekmek istiyorsanız, parlak olan taytlardan yana tercih yapabilirsiniz. Bu taytlar, bacaklarınızın ışıldamasını ve bu sayede de gece şıklığı için tüm rolü üstlenmesini sağlar. Bacak kasları dahil tüm detayları vurgular ve çekici hissetmek istiyorsanız mükemmeldirler. Öte yandan, tamamen mat veya çok parlak bir görünümden hoşlanmıyorsanız, saten taytları da deneyebilirsiniz. Bu seçenek aynı anda hem gizler hem de vurgular.

Tayt kombinleri nasıl olmalı? Taytlar ile kombin yapmak çok kolay ve çok çeşitlidir. Kombin kolaylığı sağlayan bu parça her kombine uyum sağlar. Koyu renk mat bir tayt ile canlı renk örgü kazak, deri mont mükemmel görünüm sunar. Yaz için ise açık renk bir tayt ve zıt renginde crop top, spor ayakkabı ve bel çantası ile kusursuz görünebilirsiniz. Tayt kombini yaparken her parçayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek detay ise tayt kumaşı ve deseni ile diğer parçaların tezat oluşturmamasıdır.

Yorumlar kapatıldı.